Pire Nedir?

Pire boyları 1,5 mm- 3,3 mm arasında olan memeliler ve kuşların derilerine tutunarak yaşayan bir kan emicidir. Bu kan içici eklembacaklı hayvanlardan insanlara ve insanlardan hayvanlara sürekli konak değiştirerek yaşar. Veba virüsünün taşıyıcısı Keme piresi pire çeşitlerinden biri olup Ortaçağ döneminde Avrupa nüfusunun yarısından fazlasının ölümüne neden olmuştur.

Pirelerin Özellikleri Nedir?

Pireler kanatları olmayan ancak zıplayarak hareket eden canlılardır. Bir zıplayışta 1-2 metre arası yukarı çıkabilirler. Önde iki küçük ayak, arkada daha uzun olan iki çift ayak daha bulunur ve bu şekildeki farklı uzunluktaki ayaklar onun sıçramaya yeteneğini sağlar. Daha çok kuş gibi kanatlı hayvanlarda ve kümes hayvanlarında konaklayarak yaşamlarını sürdürürler. Ortalama yaşam süreleri 2 yıl kadardır. Bir günde 20 kadar yumurta bırakırlar. Pireler Sarı, kahverengi ve de koyu renkli olabilirler.

Pirenin Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Vücutta kaşıntı ve kızarıklıklar oldukça fazladır. Ayrıca pire varlığını daha çok dışkı izleri ile belli eder. Bu dışkılar minik minik noktacıklar olarak kendini gösterir.

Pirenin Zararları Nelerdir?

Pire insan hayatı için son derece tehlikeli bir canlıdır. Çünkü taşıdıkları Yersinia Pestis bakterisi Hıyarcıklı Veba hastalığının bulaşmasına neden olmaktadır. Bu hastalık bulaşıcı ve ölümcüldür. Ayrıca, tifüs, humma, dizanteri gibi tehlikeleri yüksek olan hastalıklara sebep olmaktadırlar.

Pire Çeşitleri Nelerdir?

Pirelerin yaşadıkları yerlerin farklılığı onların kendi aralarında da farklı özelliklere sahip olmasına neden olmuştur. Bu türlerden kısaca bahsedeceğiz.

İnsan Piresi: Bu pire vücut ısısını insan vüsut ısısına göre ayarlayarak uzun süre yaşayabilir. İnsan sağlığına ve hayatına ciddi tehlikeler yaratan bu kan emici insan dışında domuz, kedi ve köpek gibi hayvanlarda da konaklayabilir. Pire ısırdıktan sonra hemen acı, yanma ve kaşıntı hissi oluşur. Kişi bu durumda pirenin varlığından haberdar olur. Varlığından emin olunduktan hemen sonra mutlaka pire ilaçlatması yaptırılmalıdır.

Köpek Piresi: Pireler bağışıklık sistemi zayıf olan vücutta konaklarlar. Bu nedenle hasta ve zayıf hayvanlarda pire görülme ihtimali çok daha yüksektir. Yine bu hasta bünyede kan emerek yaşamaya devam eden pire köpeğin yaşamının daha da kötüleşmesine neden olacaktır. Çok çabuk çoğalan bir yapısı olmasından derhal pireye karşı önlem alınmalıdır.

Kedi Piresi: Ctenocephalides felis latince ismiyle kedi piresi demek. Bu tip pire de kedi vücut sıcaklığını sevdiğinden burada yaşamayı tercih eder ve insana kolay kolay gelmez. Ancak kedi piresi çok çabuk ürediğinden pirenin varlığı tespit edilir edilmez uygun bir kedi pire ilaçlaması yapılmalıdır.

Pamuk Piresi: Bu tip pire bitkilerde görüldüğünden yaşam biçimi diğer pire çeşitlerinden farklıdır. Şöyleki kanla beslenmez çünkü bu pire artık bitkilerde konaklık yaparak yaşamını devam ettirir. Beslenmesini de konakladığı bitkinin tohumlarını, yapraklarını yiyerek yapar. Pamuk’a ve diğer bitkilere ciddi zararlar verir. Bitkileri kurutur ve ürünler arasında çoğalarak verimsizleştirir. Mutlaka Pamuk Piresi İlaçlaması yaptırmak gereklidir.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pire ilaçlama yöntemi pire yapılacak olan alanın özelliğine göre değişmektedir. Eğer kapalı bir alansa ev, okul, yurt…vb gibi ilaçlama, sıvı ilacın sislenmesi yöntemiyle yapılır. Eğer alan açıksa saha, bahçe, çay bahçeleri, park…vb gibi bu durumda pire ilaçlaması sıvının püskürtülmesi yoluyla yapılır. Pire ilaçlama yönteminin iki farklı şekilde yapılmasının nedeni ilacın her yere nüfus edebilmesini sağlayan yöntemler olmasından kaynaklanıyor.

Pire İlaçlama Firması Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Pirenin varlığından emin olduktan sonra mutlaka pire ilaçlatması yaptırmanız gerekiyor. Çünkü pireler bireysel olarak müdahale edilemeyecek kadar çabuk çoğalıp yayıldıklarından ilaçsız bir sonuç elde edilemeyecektir. Ayrıca pire ilaçlaması yapacak firmanın kesinlikle yetki belgeli olması gerekiyor. Güneş İlaçlama Firması size güvenilir ve garantili yöntemleriyle ilaçlama hizmeti sunar. Güneş İlaçlama TSE garantili ilaçlarıyla ve Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalarıyla; eğitimli, deneyimli ve alanında yetkinleşmiş ilaçlama ekibiyle tüm İstanbul, İzmir ve Kocaeli ilçe ve semtlerine pire, bit, kene, fare, tahtakurusu ve tahta kurdu gibi haşere ve böceklere karşı ilaçlama hizmeti vermektedir.

Güneş İlaçlama Firmasını 7/24 arayarak müşteri temsilcilerimizden detaylı bilgi alabilir veya randevu oluşturabilirsiniz.

Leave a Reply

İletişim.

Firmamız ile İstanbul, İzmir ya da Kocaeli bölgesinden aşağıdaki merkez ofislerden birini arayarak 7 gün 24 saat iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Avrupa

Telefon : 0 (212) 540 81 28
Telefon : 0 (212) 451 09 83

İstanbul Anadolu

Telefon : 0 (216) 337 76 65
Telefon : 0 (216) 494 15 67

İzmir

Telefon : 0 (232) 445 34 79
Telefon : 0 (232) 264 88 52

Kocaeli

Telefon : 0 (262) 325 34 28
Telefon : 0 (262) 641 98 72